Yardım Merkezi’ne hoşgeldiniz.

Hangi konuda bilgi sahibi olmak istersin?

Sıkça sorulan sorular

Yardım almak istediğiniz konuyu seçin ve benzerlik gördüğünüz sorularının cevaplarını inceleyin.

DASK
 • Öncelikle sigortalının adı-soyadı, adresi, cep telefonu, ve T.C. Kimlik Numarası gereklidir. Tüzel kişilikler için Vergi Kimlik Numarasının beyan edilmesi zorunludur. Sigortalanacak meskenin bulunduğu binanın açık adresi ve DASK Adres Kodunun yanı sıra, tapu bilgileri, inşa yılı, binanın yapı tarzı, toplam kat sayısı, geçmişteki ve şu anki hasar durumunun bildirilmesi gereklidir. Bütün bunlara ek olarak meskenin ya da dairenin brüt yüzölçümü metrekare cinsinden bildirilmelidir. Meskenin kullanım şekli de belirtilmelidir. Yanlış beyandan doğabilecek maddi kayıplar sigortalının sorumluluğundadır.
 • Bir mesken için Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesinin geçerli olup olmadığının kontrolü https://dask.gov.tr çevrimiçi ağ sayfasından yapılabilmektedir. Yine aynı sayfadan poliçe sorgulaması da gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra yeni alınan ya da alınması düşünülen bir mesken için DASK Çağrı Merkezi (ALO DASK 125) aranarak poliçe kontrolü yapılabilir.
 • Sel, su baskını,

  Grev, Lokavt, Kargaşalık, Halk Hareketleri ve Terorizm ,Deprem

  Araç telefonu ,Aracın orijinalinde bulunmayıp, sonradan monte edilmiş radyo teyp ve kolonlar

  Aracın orijinalinde bulunmayıp, sonradan monte edilmiş aksesuarlar

  Yurtdışı teminatı

  Yük teminatı

 • Poliçe imzalandıktan ve ilk ödeme yapıldıktan sonra kasko sigortası başlar. İptal edilmediği sürece, sigorta 1 yıl boyunca geçerlidir.

  Sigorta süresi bitmeden eğer aracınızı başkasına satarsanız, kaskonuz aracı satın alan kişiye devredilmez. Bu süreçte kalan sigorta primleri, en kısa zamanda tarafınıza iade edilir.

 • Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) 2000 yılında kurulmuş ve kâr amacı gütmeyen bir devlet kurumudur. Zorunlu Deprem Sigortası poliçelerini düzenlemek ve yönetmek amacıyla kurulan bu kurum, Türkiye’deki tüm evleri de koruma altına alır. Üst düzey kamu görevlileri, özel sektör yetkilisi ve üniversite temsilcilerinden oluşan 7 kişilik bir heyet tarafından yönetilen DASK, devletin ve sigorta sektörünün ortak iş birliği ile ihtiyaçların en hızlı şekilde giderilmesini amaçlar. DASK’ın diğer amaçları arasında ise şunlar bulunur:
  Devamı >>
 • İki kavram oldukça karıştırılsa da her ikisinin de kapsamları farklıdır. DASK, devlet tarafından zorunlu tutulur ve sadece depremden doğacak olan binadaki hasarı karşılar.

  Konut sigortası ise ev sahibi ya da kiracının isteğine göre yapılır ve devlet tarafından zorunlu kılınmaz. Ayrıca konut sigortası yangın, yıldırım, hırsızlık gibi durumlarda sadece evinizi değil evin içerisinde bulunan eşyaları da teminat altına alır.


 • Sigortanın her yıl düzenli olarak yaptırılması gerekir. Ancak geçmiş dönemlerde bu sigortayı yaptırmadıysanız geriye dönük bir ceza ödemezsiniz. Sigortanın bitiş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde poliçenizi yenilemezseniz oluşacak herhangi bir hasarda sigorta ödemesine hak kazanamazsınız.

 • Temeller, istinat duvarları, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, tavan ve tabanlar, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar, asansörler ve merdivenler gibi binanın tamamlayıcı kısımlarında oluşan hasarlar Zorunlu Deprem Sigortası kapsamındadır. 

 • Alım gücüne uygun olacak şekilde belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası primlerinde indirimlerden de yararlanabilirsiniz. İndirime hak kazanmak için ise poliçenizi her yıl düzenli olarak yenilemeniz ya da apartman/sitedeki tüm evlerin sigortalanması durumunda DASK tarafından indirim hakkı kazanırsınız. Bu indirimlerin hepsinden aynı anda yararlanmanız mümkündür.

Kasko
 • Sigortalı E-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/sbm-kasko-police-sorgulama ağ sayfasında kendi adına kayıtlı bir araca ait plaka numarasını girerek, aracın kasko poliçe bilgileri hakkında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilir. Bu sayede trafik ya da kasko poliçesinin yürürlükte olup olmadığını, poliçe numarasını, ne zaman sona ereceğini ve poliçe iptal edilmiş ise ne zaman iptal edildiğini öğrenmek mümkün olacaktır.

 • Sigorta şirketleri Kasko hasarlarında sigortalılara daha iyi hizmet verebilmek için, araçların tamirini en uygun koşullarda yapabilecek yetkili servislerle anlaşabilirler. Bu servisler aracılığı ile sigortalı, hasar sırasında herhangi bir ödeme yapmaz, aracındaki hasar yetkili servislerce giderilir.

 • Kasko poliçesi temel olarak aşağıdaki teminatları kapsamaktadır:

  Çarpma- Çarpışma:
  Gerek hareket halinde, gerekse hareketsizken, araç sahibinin veya aracı kullananın iradesi dışında ani, harici etkiler neticesinde sabit ya da hareketli bir cismin çarpması, aracın böyle bir cisme çarpması, çarpışması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar sonucu meydana gelecek hasarlar ile üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptığı hareketler sonucu meydana gelen maddi zararları,

  Aracın Yanması:
  Bir kaza sonucunda meydana gelecek yangın ve infilakı

  Aracınızın Çalınması:
  Çalınmaya teşebbüsü veya aracınızda takılı bulunan radyo-teyp, telefon ve benzeri aksesuarların çalınması sonucu meydana gelebilecek hasarlar.

 • Kasko sigortası, trafik sigortası gibi devlet tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türü değildir. Ancak yaptıracağınız kasko sigortası ve ekleteceğiniz teminatlar ile aracınız tam olarak korunur. Ayrıca trafik sigortası sadece sizin yurt içinde olan hasarlarınızı karşılarken kasko sigortası dünyanın her yerinde hem aracınızı hem de sizi güvencede tutar. 

 • Araçta oluşan hasar, en geç 5 iş günü içerisinde tarafımıza bildirilmelidir. Hasar ya da kaza durumunda yapılması gereken talimatlara uyulmalı ve gerekli evraklar en kısa sürede ilgili yerlere ulaştırılmalıdır. Belgelerin teslimi sonrasında en kısa sürede incelemeler yapılır ve kasko ücreti tarafınıza ödenir.

 • Kasko sigortasına ek olarak alacağınız servis hizmeti ile aracınızı kısa bir sürede güvenle tamir ettirebilirsiniz. Tüm servisler kapsamında anlaşmalı/anlaşmasız servislerde aracınızın hasarını giderebilirken, isterseniz orijinal ve eşdeğer parça özel servis seçeneklerinden birini de tercih edebilirsiniz. 

 • Hasarsızlık indirimi devam eder. Kasko Sigortasında hasarsızlık indirim kademesi SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) aracılığıyla bütün sigorta şirketleri tarafından online olarak takip edilebilmektedir.

 • Tüm hak ve menfaatler ile borçlar, kanuni varislere mirasçılara devreder. Devir için veraset ilamının ibrazı gereklidir.

Yangın Sigortası
 • Yangın sigortalarına prim tutarı serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde serbestçe belirlenmektedir. Ev veya işyerlerini yangın ve yangın ek teminatları ile güvence altına alan poliçelerde prim tutarı satın alınan teminatların kapsamına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 • 1 Ocak 1993’te yayımlanarak genel şartları belirlenen standart yangın poliçesinde hariç tutulmuş dahili su ve kara, hava ve deniz taşıtlarının sigortalı kıymete çarpması, deprem ve yanardağ püskürmesi, fırtına, grev, halk hareketleri, kar ağırlığı, kargaşalık, kötü niyetli hareketler, lokavt, sel veya su baskını, ... Devamı >>
Trafik Sigortası
 • 2918 sayılı Karayolları Kanunu gereğince trafiğe çıkan tüm motorlu araçların zorunlu trafik sigortasının bulunması gerekir.Sigortanın yapıldığını gösterir poliçe mutlaka araçta bulundurulmalıdır. Sigortası yaptırılmayan veya yenilenmeyen araçlar,görüldükleri yerde bağlanarak trafikten menedilir ve araç sahibine para cezası kesilir. Aracın çekilme ve otoparkta tutulma giderleri yine araç sahibine aittir. Araç sigortalanana ve poliçe beyan edilene kadar tekrar trafiğe çıkabilmesi mümkün değildir.
 • Trafik sigortasının geçerlilik süresi 1 yıldır. Zorunlu trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekir. Sigortanın geçerliliği, poliçede belirtilen tarihte, saat 12:00’ye kadardır.

 • Zorunlu trafik sigortası, sigortanız yoksa kendi başınıza karşılamanız gereken pek çok mali zararı kapsamı altına almaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kapsam içindeki mali sorumluluğun, zarar gören 3. kişilere ait olmasıdır. Kazada kusuru bulunan araç sahibinin zararları kapsam dahilinde değildir. 

 • Kasko ile trafik sigortası birbirinden farklı sigortalardır. Aracınız kaskolu olsa dahi trafik sigortası yaptırmanız zorunludur. Kasko zorunlu bir sigorta türü değildir. Ancak başınıza gelebilecek olası sıkıntıları en az maddi kayıp ile atlatmak için aracınızın hem trafik sigortası hem de kaskosu bulunması önerilir.

  Kasko ve zorunlu trafik sigortası arasındaki en belirgin fark teminat kapsamlarıdır. Zorunlu trafik sigortası kaza durumunda 3. şahıslarda oluşabilecek zararları kapsar. Kasko, kendi aracınızla ilgili hasarları da karşılayarak sizin mağduriyetinizi önler. Bereket Sigorta Kasko paketleri ile ilgili bilgiye sitemizden  ulaşabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası
 • Vize alabilmek için konsoloslukların zorunlu olarak yaptırmanızı istediği yurt dışı sağlık sigortasını, vizeye gerek olmayan seyahatlerinizde de almanızı tavsiye ediyoruz. Seyahat Sağlık Sigortası almanın en önemli nedeni olası sağlık problemleri olsa da poliçeniz size bundan çok daha fazlasını sunuyor. Seyahatiniz ya da iş gezinizin iptal olması, aile bireylerinin ölümü ve kaza geçirmesi gibi durumlarda Seyahat Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmeniz mümkün. Acil durumlarda hemen geri dönebilmeniz ya da aile bireylerinizin sizin yanınıza gelebilmesi gibi ulaşım imkanları da sigorta kapsamında değerlendiriliyor. 

 • Seyahat Sağlık Sigortası, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan vize işlemleri sırasında talep edilen ve yurt dışı seyahatlerinde ihtiyaç duyabileceğiniz olası tedavi masraflarını belirlenen limitler dahilinde karşılayan sigortadır.

  İster tatil için Schengen vizesine başvurmuş olun ister iş seyahatine çıkın, beklenmedik olumsuz durumları dert etmemek adına sigortanızın olması gerekiyor. Karşılaşabileceğiniz riskleri göz önünde bulundurarak Bereket Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak yolculuğa çok daha rahat çıkmanızı sağlayacaktır. 


 • Sigortacı; Sigortalının bir Seyahat sırasında bir Acil Sağlık Durumundan muzdarip olması halinde, aşağıda belirtilen uygulamalara göre olayın meydana geldiği tarihi takiben 30 gün içerisinde Sigortalı tarafından Sigortacıya bildirim yapılması kaydıyla, belirlenen şart ve limitler dâhilinde Sigortalının tazminat talebi ile ilgili hasar ya da zarara karşılık Sigortacıyı tazmin edecektir:

  Devamı >>
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
Yeşil Kart Sigortası
 • Yeşil Kart anlaşmasına dahil herhangi bir ülkede bir kazaya neden olduğunuzda, başkalarına verdiğiniz maddi, bedeni zararları yada ölümle sonuçlanan kazalarda sorumluluğunuzdan doğan tazminat yükümlülüğünü o ülke yasalarına göre karşılayan bir sigortadır.

  Aracınız ile yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız, önce  araç sigortanızın hangi ülkelerde geçerli olduğuna dair bilgi almanızda fayda var.

 • Yeşil Kart Sigortası'nın geçerli olduğu ülkeler için tıklayınız.

 • Poliçenizi  15 günden 1 yıla kadar farklı süre seçenekleriyle düzenletebilirsiniz. 

Yabancı Sağlık Sigortası
 • Yabancı sağlık sigortası​ ülkemizde oturma izni almak isteyen ve ikamet tezkeresi başvurusunda bulunan yabancı uyruklu kişilerin yaptırmak zorunda oldukları, sözleşme çerçevesi 9/2014 sayılı “ikamet izni taleplerinde yaptırılacak özel sağlık sigortalarına ilişkin genelge” kapsamında belirlenmiş sigorta süresi boyunca yabancı uyruklu kişilerin teminat dahilinde,hastalık ve kaza sonucunda oluşacak sağlık giderlerinin karşılayan özel sağlık sigortasıdır.

 • 11 Nisan 2014 tarihli yabancılar ve uluslararası kanununa göre oturma izni ve ikamet tezkeresi başvurusu esnasında en az 1 yıllık yabancı sağlık sigortası bulunması bir zorunluluktur. Bundan dolayı Türkiye’de oturma izni ve ikamet tezkeresi almak isteyenler, yabancı sağlık sigortası yaptırmak zorundadırlar. Ayrıca ülkemizde çalışma izni başvurusunda bulunan yabancı uyruklu kişilerin de, yabancı sağlık sigortası yaptırmaları gerekir.

 • Türkiye’de yerleşik düzene geçilmeyecek ise, yabancı sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Kısa süreli Türkiye ziyaretleri için ise şirketimizden hemen Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanızı öneririz.

İş yeri Sigortası
 • Genel olarak İşyeri Paket Sigortası Yangın, yıldırım düşmesi, doğalgaz patlaması gibi infilaklar, işyerinizde hırsızlık neticesi çalınanların ve işyerine verilen hasarların ödenmesi üzerine kurulu pakettir.


  Ticari işletmeler tarafından yapılması mutlaka gereklidir. İş yeri sigortasının kapsamı size bağlıdır. Bunun için ek teminatlarla birlikte iş yeri sigortanızı daha kapsamlı bir hale getirebilirsiniz. 

 • İş yeri sigortası; küçük, orta ya da büyük ölçekli tüm işletmeler için gereklidir. Beklenmedik herhangi bir durumda ,olabilmesi olası tüm riskler iş yerinizin geleceği için tehdit oluşturur ve ticari faaliyet gösteren tüm işletmeler için sigorta olmazsa olmazdır. Düzenli ve düşük rakamlarda yapacağınız ödemeler ileride karşılaşabileceğiniz büyük maddi hasar yaratacak durumları temin edebilmenizi sağlar. Böylelikle hem iş yeriniz güvence altına alınır hem de yatırımlarınız korunarak büyüme ve gelişme potansiyeliniz artar.

 • İş yerinizdeki mallardan eşyaya, elektronik cihazlardan makinelere, müşterilerinizden çalışanlarınıza kadar tüm taşınır ve taşınmazlarınız Bereket Sigortanın en ekonomik çözümle size sunduğu iş yeri paket sigortası ürünüyle güvence altında.Kobi Paket Sigortası
 • Tarım Kredi Kooperatifleri’nin yaygın ağı ve güçlü ortaklık yapısı ile sigortacılığın tabana yayılmasına öncülük eden Bereket Sigorta, ülkemiz ekonomisinin vazgeçilmezleri olan KOBİ’lere özel ürün geliştird Devamı >>
 • Yangın sigortası genel şartlarının yanında, deprem, fırtına, dolu ve sel gibi doğal afetler, enkaz kaldırma… 3. şahıs sorumluluk başlığı altındaki ürün sorumluluk, mesleki sorumluluk, otopark sorumluluk, çevre kirliliği teminatları, ferdi kaza, hırsızlık, taşıt çarpması gibi durumlarda… İş durması, kira kaybı, iş yeri değişikliği masrafları, emtia nakliyat, hatalı ambalajlardan kaynaklanan bozulmalar, raf ve vitrin devrilmesi… Hasar sonrası mimarlık mühendislik ve danışmanlık masrafları, hasar sonrası yangın söndürme sistemlerinin yenilenmesi masrafları… Tüm bu ek teminat avantajlarının yanı sıra Bereketli KOBİ Paketi ürünü aynı zamanda sektördeki benzer ürünlere göre hem teminat hem de fiyat açısından en avantajlı ürün olarak da dikkat çekiyor, satışlarımız Acente, Banka ve Broker kanallarından yapılmaktadır.
Devlet Destekli Alacak Sigortası
 • 04/06/2018 tarihli ve 2018/11892 sayılı Bakanlar Kurulu’nun “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Ticari Alacak Sigortası Sunulmasını İçeren Devlet Destekli Sistemin İşleyişine Dair Kararı” ile KOBİ’lere yönelik bir ticari alacak sigortası sistemi oluşturulmuştur. Bu sigorta ile KOBİ’lerin vadeli alacakları, vadesinde tahsil edilmeme riskine karşı teminat altına alınmaktadır.

 • Yıllık cirosu 125 milyon TL ’ nin altında olan küçük ve orta boy işletmeler yararlanabilir.

 • En az iki yıl önce kurulmuş,
  Vergi ve SGK borcu olmayan,
  Cirosu 25 Milyon TL’den az olan,
  Olağan Dışı Risk Yönetim Merkezi tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini karşılan gerçek ve tüzel kişi ticari işletmeler “Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası” yaptırabilir.

 • Sigorta primlerini ve bu primler karşılığında alınacak teminat tutarını Hazine ve Maliye Bakanlığı belirlemektedir.

 • Firmanızın, finansal durumlarını izleyerek şirketin risk yönetimine katkı sağlar.

  Firmanızın öngörülmeyen tahsilat problemlerine karşı koruyarak, finansal yapınızı güçlendirir.

  Firmanızın bilançosunun aktif kalitesini yükselterek işletmenizin bankalar ve finansal kuruluşlar nezdinde kredibilitesini artırır.

  Firmanızın yönetiminin alacak sorunlarını bir kenara bırakarak asıl faaliyet alanınıza odaklanmanıza yardımcı olur.

Elektronik Cihaz Sigortası
 • Elektronik Cihaz Sigortası kapsamı dahilinde bulunan cihazların başına gelebilecek tüm zararları hasar sebebinin

  Ani ve beklenmedik veya Dış etkenli olması kaydı ile karşılayan bir  sigorta türüdür.

 • Ticari amaçla kullanılan tüm elektronik cihazlar (bilgisayarlar, bilgi işlem merkezleri, ofis ekipmanları, grafik basım yayın endüstri ekipmanları, alarm, test, otomasyon ve ölçüm ekipmanları vb.) ile diğer elektronik cihazlar sigortalanabilir.

Genişletilmiş Kasko
 • Sigorta dilinde “genişletilmiş araç sigortası” olarak geçen full kasko özelliği, adından da anlaşılacağı gibi aracınızın başına gelebilecek bir çok kötü durumu kapsıyor.

  Çarpma, yanma ve arabanın çalınması gibi farklı olaylara karşı aracınızı genişletilmiş sigorta kapsamında koruyabilirsiniz. Ayrıca araca hasar verebilen bu durumlara ek olarak, deprem, sel ,seylap, terör gibi ek teminatları da bu sigorta kapsamına aldırabilirsiniz. Sigorta poliçeniz meydana gelebilecek herhangi bir kaza sonucunda da size destek oluyor. Bu kaza sonucu oluşabilecek tedavi masraflarınızı karşılıyor.

 • Kasko poliçesi sahibi kişinin poliçe dönemi boyunca kaza yapmaması ve sigorta şirketine hasar/tazminat talebinde bulunmaması halinde hasarsızlık indirimi hakkı doğar.

  Kasko poliçesi devam ederken “hasarsız” geçirilen süre uzadıkça hasarsızlık indirimi oranı da artar.

  Kişinin sigorta şirketini değiştirdiği durumda kazandığı hasarsızlık indirimi kendisiyle birlikte diğer şirkete geçer, aynen uygulanmaya devam eder.

  Sigortalılık sürelerinin arka arkaya takip etmesi ve “hasarsız” devam etmesi koşulu ile, İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30

  İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40

  Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50

  Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 60 oranında indirim alabilirsiniz.

   mini onarım, bir defaya mahsus cam hasarı gibi bazı kısıtlı konular hasarsızlık indirimini etkilememektedir.

 • Aracınızı satıyorsanız, sigorta poliçenizi iptal ettirip poliçenin kalan süresine bağlı olarak ödenen fazla kasko priminizin iadesini talep etmelisiniz.

  Yeni araç alıyorsanız, eski poliçeniz bu araç için geçerli olmaz, poliçenizi yeni araç özelliklerine göre yeniden yaptırmanız gerekir.

 • Kasko değeri, aracınızın kaskoya konu olacak tutarı için, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından her ay piyasadaki tüm araç modelleri ve yaşları için yayınlanan liste üzerinden belirlenen tutardır.

Bireysel Emeklilik
 • Bireysel emeklilik sistemi; bireylerin gelir elde ettikleri dönemde düzenli olarak tasarrufta bulunmaları, yatırıma yönlendirilen tasarruflarıyla birikim oluşturmaları ve emeklilikte gelir elde etmeleri üzerine kurulmuş bir özel emeklilik sistemidir.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi, katılımı zorunlu olmayan bir özel emeklilik sistemidir.
 •  Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip herkes sisteme katılabilir.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi faaliyetleri, bu konuda ruhsat almış olan özel emeklilik şirketleri tarafından yürütülmektedir. Devlet önemli bir düzenleme ve denetleme görevi üstlenmiştir. Aynı zaman da yeni BES sisteminde Devlet %25 devlet katkısı avantajı sağlamaktadır.
 • Bireysel Emeklilik Sistemine katılan herkesin birikimleri kendi adlarına düzenlenmiş emeklilik hesaplarında izleyebilmektedir.
 • Bireysel emeklilik sistemi sosyal güvenlik sistemine alternatif değil, tamamlayıcı niteliktedir. Sosyal güvenlik ve bireysel emeklilik sistemlerine yapılan ödemeler birbirinden bağımsızdır ve sistemler arası aktarım yapılamamaktadır.
 • Bu sistem, SGK 'da var olan sağlık hizmetlerini sunmamaktadır.
 • İşleyişin üç aşaması vardır: 1. Aşama: Sözleşmenin Yürürlüğe Girmesi ve katkıların toplanması 2. Aşama: Katkı paylarının yatırıma yönlendirilmesi 3.Aşama: Emeklilik
 • Bireysel emeklilik sisteminde, katılımcılara sunulan emeklilik planlarının tanıtımını, pazarlanmasını, satışını ve konu ile ilgili diğer hizmetleri sunmak üzere, bir sözleşmeye dayanarak daimi bir surette şirketlerin emeklilik sözleşmelerine aracılık eden veya bunları şirket adına yapan kişidir.
 • T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, Aktüeryal denetim, Bağımsız dış denetim ve Şirket iç denetim unsurları tarafından denetim ve gözetim altında olacaklardır.
 • Katılımcılar, emeklilik sözleşmesinin uygulanması hakkında her türlü talep ve şikayetlerini elektronik posta, mektup, faks ya da telefon gibi yöntemlerle öncelikle emeklilik şirketlerine iletebilirler.
 • Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip herkes Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olsa da, olmasa da sisteme dahil olabilecektir.
 • Hayır. Sosyal Güvenlik Kurumundaki haklar devam edecektir.


 • Bireysel emeklilik sistemine giren katılımcının Sosyal Güvenlik Kurumundan çıkması söz konusu değildir.

 • Hayır, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde vefat teminatı bulunmamaktadır.

 • Hayır. Çünkü Bireysel Emeklilik Sistemi, uzun vadeli bir yatırım ve tasarruf sistemidir.

 • Bireysel emeklilik sisteminde, yatırılan katkı payları katılımcıların tercih ettiği fonlarda değerlendirilmektedir. Bu fonlar türlerine göre; hisse senedi, katılma hesabı, kira sertifikası vb. kıymetler içermektedir. Tercih edilen fonların içerdikleri varlıkların kazanç ya da kayıpları katılımcıların birikimlerini belirlemektedir.

 • Katılımcı, kendisine sunulan teklifi kabul etmesi durumunda, giriş bilgi formu ve teklif formunu doldurup imzalar. Şirket imzalı formların birer örneğini katılımcıya verir.
  İşveren grup emeklilik sözleşmesinde, teklif formu ve giriş bilgi formu işveren tarafından doldurularak imzalanmaktadır.

  Giriş bilgi formu: Bireysel emeklilik sisteminin işleyişine ilişkin önemli hususlar hakkında katılımcıya veya işveren / sponsor kuruluşa bilgi vermek için hazırlanan ve içeriği Müsteşarlıkça belirlenen form.

  Teklif formu: Emeklilik planına, plan kapsamında sunulan fonlara, yapılan kesintilere, katkı payı tutarına, emeklilik sözleşmesinin taraflarına ve katılımcının yatırım tercihlerine ilişkin hususlar ile benzeri bilgileri içeren formu

  Şirket tarafından emeklilik sözleşmesi, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde katılımcı veya işveren / sponsor kuruluşa gönderilir.

 • Emeklilik sözleşmesi, katılımcının bireysel emeklilik sistemine girmesine, katkı paylarının ödenmesine ve fonlarda yatırıma yönlendirilmesine, birikimlerin bireysel emeklilik hesaplarında izlenmesine, yapılacak kesintilere, katılımcının sistemden ayrılmasına, emekli olmasına, katılımcı veya lehtarlarına yapılacak ödemelere ilişkin esaslar ile tarafların diğer hak ve yükümlülüklerine ilişkin hususları düzenleyen sözleşmedir.

 • Bireysel emeklilik sözleşmesi: Bireysel emeklilik planına bağlı olarak şirket ile katılımcının taraf olarak yer aldığı emeklilik sözleşmesidir.

  Gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesi: Grup emeklilik planına bağlı olarak şirket ile katılımcının taraf olarak yer aldığı emeklilik sözleşmesidir.

  İşveren grup emeklilik sözleşmesi: Grup emeklilik planına bağlı olarak şirket ile işveren kuruluşun taraf olarak yer aldığı ve katılımcı lehine yapılan emeklilik sözleşmesidir.

 • Katılımcının, aynı şirkette veya farklı şirketlerde birden fazla bireysel emeklilik hesabı bulunabilir.

 • Hesap birleştirme hakkı yalnızca emeklilik hakkının kullanılması durumunda yapılabilmektedir. Aynı/farklı şirketlerdeki hesapların tamamının birleştirilmesi zorunlu değildir. Otomatik katılım kapsamında açılan hesaplar birleşmeye dahil değildir.

 • Emeklilik sözleşmesi, şirket tarafından reddedilmediği takdirde, varsa blokaj süresinin tamamlanmasını müteakip, katkı payı olarak yapılan ilk ödemenin şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihte yürürlüğe girer.

 • Teklifin şirket tarafından reddedilmesi halinde, verilen ödeme talimatları iptal ettirilir ve varsa yapılan tüm ödemeler hiçbir kesinti yapılmadan beş iş günü içinde ödeyene iade edilir.

 • Bireysel emeklilik sözleşmesi yaptırmak için katılımcının kendisinin başvurması gerekmekte olup kişi nam ve hesabına katkı paylarını ödeyebilirsiniz.

 • Katılımcının vefat/maluliyet halinde birikimleri; Vefat durumunda varsa sözleşmede belirtilen lehtara, katılımcı tarafından lehtar tayin edilmemişse kanuni mirasçılarına, maluliyet durumunda kendisine ödenecektir.

 • Bireysel emeklilik sözleşmesi başka bir kişiye devredilemez.

 • Medeni Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, katılımcı tarafından tayin edilen kişi ya da kişilerdir. Lehtar tayin edilmemişse katılımcının vefatı halinde hak sahibi, kanuni mirasçılardır. Katılımcı, sözleşme süresi boyunca lehtarı değiştirebilir veya lehtar tayin etme işlemini iptal edebilir.

 • Plan tercihi yapılırken plan dahilindeki referans katkı payı tutarı, giriş aidatı tutarı ve ödeme şekli, uygulanan yönetim gideri kesintisi, plan kapsamında sunulan veya tercih edilen fonların performansları ve fon işletim gideri kesintileri değerlendirerek seçebilirsiniz.

 • Emeklilik planı bir yılda azami dört kez değiştirilebilir.

 • Emeklilik planıyla ilgili bilgilere şirketlerin Internet sitelerinden ve müşteri hizmetlerinden ulaşılabilmektedir.

 • Giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamı, sözleşmenin ilk 5 yılı süresince, her yıl için ilgili takvim yılı için belirlenmiş olan aylık brüt asgari ücretin %8,5’ini aşamayacaktır. 
  Emeklilik, vefat, maluliyet gibi durumlar haricinde sözleşmenin 5 yılı dolmadan sonlandırılması durumunda; ilk 5 yıl içerisinde alınabilecek olan ve ayrılma tarihine kadar tahsil edilmemiş olan tutar, bireysel emeklilik hesabından ertelenmiş giriş aidatı olarak indirilebilecektir.
  Sözleşmenin ilk 5 yılından sonra sözleşme sonuna kadar giriş aidatı, yönetim gider kesintisi adı altında herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

 • Emeklilik şirketleri sundukları her bir plan için referans katkı payını belirleyebilir, katılımcı bu tutardan az olmamak şartıyla dilediği katkı payı tutarını ödeyebilecektir.

  Katkı payınızı (referans katkı payının altında olmamak kaydıyla) istediğiniz zaman artırıp azaltabilirsiniz.

 • Şirketimiz, planlarında sadece TL olarak katkı payı ödemesi uygulamaktadır.

 • Emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı ödenmesine ara verilebilir. Ödemeye ara verme süresinin bir yılı aşması durumunda katılımcının birikimden EGM ara verme kesintisi yapılır. Katkı payı ödemeye ara verilmesi halinde ara verme süresi boyunca katılımcının birikimden ara verilen her tam ay için iki Türk Lirası ek yönetim gideri kesintisi yapılır.

   Emeklilik sözleşmesine göre ödenmesi öngörülen katkı paylarının ödeme tarihinde ödenmesi esastır. Ancak, emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı ödenmesine ara verilebilir. Ödeme tarihinde ödenmeyen katkı payının ödeme tarihini müteakip üç ay içinde, ilgili hesaba herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda, ilgili sözleşmede ödemeye ara verildiği kabul edilir.

   Katkı payı ödemeye ara verilmesi halinde de birikimler; katılımcının seçmiş olduğu emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmeye devam eder.

 • Ödenen katkı payları, şirket hesaplarına nakden intikalini takip eden en geç ikinci iş gününde katılımcı veya varsa sponsor /işveren kuruluş tarafından belirlenen fonlar için gerekli talimatlar verilerek yatırıma yönlendirilmektedir.

 • Katkı paylarının fonlar arasındaki dağılım oranları veya tutarları, bir yılda azami altı kez değiştirilebilir.

 • Katılımcı sisteme giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak koşulu ve 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanır.

 • Birikimlerini kısmen almak isteyen katılımcının, hazırlanacak bir program çerçevesinde bireysel emeklilik hesabındaki birikimleri kısım kısım geri almasıdır.Programlı geri ödemeyi tercih etmesi durumunda, katılımcı; ilgili hesaba katkı payı ödeyemez, ödeme dönemlerini ve ödeme tutarını yılda en fazla 2 kez değiştirebilir, fon dağılımını değiştirebilir, şirketler arası aktarım hakkını kullanabilir. Birikimlerinin tamamını istediği anda alarak sistemden ayrılabilir.

 • Yıllık gelir sigortası, toplu veya belirli süreler içinde yapılan katkılara göre, hemen veya belli bir süre sonra başlayan, sigortalıya veya bildirdiği lehtarına ömür boyu veya belirli süreler için yapılan ödemeleri düzenleyen sözleşmedir. Yıllık gelir sigortası sözleşmesine göre belirlenen emeklilik maaşı; aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak ödenebilir. Yıllık gelir sigortası sözleşmelerinde, yıllık gelir sigortası genel şartları çerçevesinde ilgili şirketin üstlenmiş olduğu rizikonun, tazminat yükümlülüğünün türü ve kapsamının, tarafların hak ve yükümlülüklerinin, ödeme dönemlerinin, sözleşme süresi ve sözleşmeyi sona erdiren hallerin ve ilgili diğer hususların belirtilmesi zorunludur.

 • Katılımcı, teklif formunun imzalanmasını veya teklifin onaylanmasını müteakip altmış gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma bildiriminin şirkete ulaşmasını müteakip verilen ödeme talimatları iptal ettirilir ve yapılan tüm ödemeler, fon toplam gider kesintisi haricinde hiçbir kesinti yapılmadan, varsa yatırım gelirleriyle birlikte on iş günü içinde ödeyene iade edilir.

 • Emeklilik şirketinin değiştirebilmesi için sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren en az iki yıl süreyle söz konusu emeklilik şirketinde kalınması gerekmektedir. Hâlihazırdaki emeklilik şirketine daha önce başka bir emeklilik şirketinden aktarım yaparak geçilmesi durumunda, geçiş yapılan emeklilik şirketinde en az bir yıl kalındıktan sonra şirket değişikliği yapılabilir.

 • Emeklilik sözleşmesi süresi içinde herhangi bir anda sistemden ayrılma işlemi yapılabilir. 

  Getiri üzerinden hesaplanan stopaj kesintisi oranı;

  • Sistemden emeklilik hakkını kullanmadan ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5,
  • 10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10,
  • Sistemde 10 yıldan az süreyle kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15’tir.


 • Katılımcının sistemde bulunduğu ay sayısı ile haciz, rehin veya iflas tarihinde geçerli aylık brüt asgari ücret tutarının çarpımına karşılık gelen birikim tutarını aşan üzerindeki tutar nafaka borcu alacaklılarının hakkı saklı kalmak kaydıyla haczedilebilir, rehnedilebilir ve iflas masasına katılabilir.

  Katılımcının aynı şirkette veya farklı şirketlerde birden fazla sözleşmesi olması durumunda tüm sözleşmelerindeki toplam birikim tutarı dikkate alınarak hesaplama yapılacaktır.

Hayat Sigortası
 • Hayat sigortası, sigorta şirketinin belli bir prim karşılığında sigortalının sözleşmede belirtilen süre içinde ve sözleşmede belirtilen hallerde yaşam kaybı halinde size veya belirlediğiniz kişilere sigorta bedelini ödediği sigorta türüdür. Hayat Sigortaları, yaşamın beklenmedik sürprizlerine karşı hazırlıklı olmanızı,bugün sahip olduğunuz yaşam standardını koruyarak, kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanızı sağlar.
 • Hayatta karşılaşılabilecek çeşitli risklere karşı teminat sahibi olmak isteyen 18-60 yaş arasındaki kişiler bu üründen faydalanabilir.

 • Vefat veya maluliyet halinde ailenizin ve sevdiklerinizin borç yükümlülüğü altında kalmalarına karşı koruma sağlar. Vefatınız durumunda sevdiklerinize bırakabileceğiniz parasal bir varlık niteliği taşır. Herhangi bir maluliyet durumunda hayatınızı aynı şekilde devam ettirmenizi sağlar. Ödenen primler yürürlükteki vergi kanunlarına göre belirli miktara kadar gelir vergisi matrahından düşülür.
 • Hayat sigortası yaptırırken teklif formunda yer alan sorulara doğru cevap vermeniz ve sigorta şirketine bildirmeniz önemlidir. Aksi halde sigorta şirketi sözleşmeden cayabilir ya da ek prim talep edebilir. Devamı >>
 • Hayır. Hayat sigortası olası bir yaşam kaybı, kalıcı bir sakatlık durumunda kendiniz ya da sevdiklerinizin yaşam standartlarını koruyabileceğiniz finansal bir risk ürünüdür. Sağlık Sigortası, ise beklenmedik bir kaza veya hastalık sonucu oluşacak sağlık giderlerinizin ya da tanı ve tedavi işlemlerinizin karşılanması için hazırlanmış sigortalardır.
 • Hayat sigortaları, öncelikle ana teminat olan vefat teminatını içermektedir. Vefat teminatıyla birlikte aşağıdaki ek teminatları içerebilir: Kaza sonucu vefat, Kaza sonucu daimi maluliyet, Hastalık sonucu tam ve daimi maluliyet.
 • Hayat Sigortaları Genel Şartlar ve Ferdi Kaza Sigortaları Genel Şartlar ile poliçe özel şartlarına tabi olup, Aşağıda belirtilen durumlar hayat sigortalarında teminat kapsamı dışında yer alır:

  Sigortalı, sigorta şirketini haberdar etmeksizin ticari hava hatları üzerinde yolcu nakline ruhsatlı işletmelerin uçak veya herhangi bir hava gemisinde ancak yolcu sıfatıyla seyahat edebilir. Hayatı sigortalanan kişinin yaşam kaybı yolcu sıfatı dışında havada yapılan yolculuklar esnasında olursa, sigorta şirketi yalnız matematik karşılıkları (riyazi ihtiyat) ödemekle yükümlüdür; ölüm tazminatı ödenmez.

  Sigortalı, yenilemeler de dâhil olmak üzere, en az 3 yıldan beri devam eden ve yaşam kaybı ihtimaline karşı yapılan bir sözleşmede, bu süre geçtikten sonra intihar ederse veya intihara teşebbüs sonucu ölürse, sigorta şirketi sigorta bedelini ödemekle yükümlüdür. Sigortalının intiharı veya intihara teşebbüsü sonucu yaşam kaybı, akli melekelerindeki bir rahatsızlık sebebiyle 3 yıldan önce gerçekleşmiş ise sigorta şirketi sigorta bedelini ödemek zorundadır.

  Devamı >>
 • Hayatı üzerine sigorta sözleşmesi yapılan kişiye sigortalı; prim ödeyerek sigortalının hayatını sigortalayan kişiye sigorta ettiren denir.

 • Riskin gerçekleşmesi durumunda tazminatı talep etme hakkına sahip kişiye de lehtar denilmektedir. Bir kişi kanuni bağı olmasa dahi istediği kişiyi (istediği sayıda) lehtar olarak seçebilir.

  Başkasının hayatı üzerine sigorta yapılabilmesi için, o kişinin hayatının devamında lehtarın menfaatinin bulunması şarttır.

 • Sigorta ettiren lehtarı sigortanın başlangıcında veya daha sonra tayin edebileceği gibi istediği zaman değiştirme hakkına da sahiptir. Ancak, sigorta ettiren değiştirme hakkından vazgeçtiğini poliçeye yazdırmakla birlikte poliçeyi lehtara teslim etmişse artık o kişiyi değiştiremez.

 • Aynı sigorta şirketinden ya da farklı sigorta şirketlerinden hayat sigortası poliçesine sahip olabilirsiniz.  Poliçenizin şartlarına bağlı olarak sigorta şirketi sizden ek belgeler talep edebilir.

 • Hayat sigortalarında gider payı, aracı komisyonu (veya üretim masrafı)  ve erken ayrılma kesintisi alınabilir. Bu kesintilerin yapısı ürün özelliğine göre değişiklik gösterir. 

  Gider payı, sigorta poliçelerinin düzenlenmesi, primlerin tahsil edilmesi, personel ve ilgili diğer giderler için yapılan kesintidir. 

  Aracı komisyonu veya üretim (istihsal) masrafı, sigorta aracılarına aracılık faaliyetleri için ödenen veya şirketlerce yapılan üretim masraflarını karşılamak için ayrılan tutardır. 

  Erken ayrılma kesintisi, sigortadan ayrılarak (iştira) sonlandırılan sözleşmelerde belli bir oranında uygulanan kesintidir.

  Gider payı ve aracı komisyonu veya üretim masrafı tarifelerin özelliklerine göre sigorta şirketleri tarafından belirlenir.

 • Birikim içermeyen uzun süreli hayat sigortaları ve yıllık hayat sigortaları devredilemez.

 • Risk ürünlerinde teminat üzerinden prim hesaplandığı için prim tutarı değişikliği yapılamamaktadır.

Ferdi Kaza
Otomatik Katılım İşveren
Otomatik Katılım Çalışan
Otomatik Katılım
 • Otomatik Katılım; özel sektör ya da kamu sektörü fark etmeksizin 45 yaşın altında olan ve aktif olarak çalışan herkesin dahil edildiği bir tasarruf ve emeklilik sistemidir.

  01.01.2017 tarihinde yürürlüğe giren Bireysel Emeklilik Sistemi hem bu tarihten önce aynı işyerinde çalışanları hem de işe yeni başlayacak olanları kapsıyor. İşyerleri Otomatik Katılım için emeklilik şirketleriyle anlaşarak çalışanlarını bu sisteme dahil ediyor.

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı çalışanlar (4A) ve Emekli Sandığı’na bağlı memurlar (4C) Otomatik Katılım Sistemi’ne dahil olarak emekliliklerini garanti altına alabiliyor.

 • Bireysel olduğu kadar ulusal tasarrufu da amaçlayan Otomatik Katılım’da çalışanların prime ve emeklilik keseneğine esas kazancından minimum sınır olan %3 oranında kesinti yapılıyor. Bu kesilen tutar işyerleri tarafından Otomatik Katılım Sistemine aktarılıyor. İsterseniz, %3’ten az olmamak şartıyla kendi belirlediğiniz miktarda tutarın aktarılmasını da sağlayabilirsiniz. Sistemin çalışanlar için sunduğu en önemli avantajlardan birini bu noktada görebilirsiniz; yatırılan tutarın %25’ini ek devlet katkısı olarak elde edebilirsiniz.

  Zorunlu olmayan bu uygulamayı isterseniz başlangıçtan itibaren 2 ay içinde sonlandırabilirsiniz. Otomatik Katılım Sistemi’nden, aktarılan tutarda herhangi bir kesinti olmadan  bu süre içerisinde çıkmanız mümkün.

Sorunuza yanıt bulamadınız mı?

Sizi Dinliyoruz

DUYURU

Bizden Haberler - Bereket Sigorta ve Emeklilik Blog

Korona Virüs'ün yayılımını engellemenin başlıca adımı evde kalmak olması nedeniyle, bizler de üzerimize düşen toplumsal sorumluluğu yerine getirerek evden çalışmaya başlıyoruz.

Devamını Oku