Tamamlayıcı Trafik Sigortası Nedir?

Sigorta21.01.2020 11:29:07

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, tamamlayıcı trafik sigortası, kasko gibi pek çok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Ancak her biri farklı beklentilere hitap eden bu teminat çeşitleri, doğru şekilde kullanıldığında en uygun fiyata en etkili sigorta hizmetini almanızı sağlamaktadır. Bu nedenle, hangisi ne anlama geldiğini ya da kapsamlarının ne olduğunu tam olarak öğrendiğinizde sizin için en uygun araç sigortası çeşidini de bulmuş olursunuz. Tüm bu sigorta çeşitleri arasında dengeli yapısıyla öne çıkan tamamlayıcı trafik sigortasının anlamından teminatına, farklarından avantajlarına tüm detaylarını öğrenmek için içeriğin devamına göz atabilirsiniz.

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı trafik sigortası, zorunlu trafik sigortası poliçenize ek olarak kasko benzeri çeşitli teminatlar içeren kısıtlı bir sigorta çeşididir. Zorunlu trafik sigortasından daha geniş bir kapsama sahip olan tamamlayıcı trafik sigortası, kaskoya göreyse daha uygun fiyatlara sahiptir. Uygun fiyatlı olmasının en temel sebeplerinden biri; kısıtlı bir poliçe türü olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, tamamlayıcı trafik sigortası, kasko sigortasının aynısı veya bir benzeri olarak düşünülmemelidir. Daha kapsamlı bir araç sigortası istiyorsanız kasko çeşitlerine göz atmanız gerekmektedir.

Tamamlayıcı Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı trafik sigortası teminatları, sigorta şirketlerine bağlı olarak değişiklik gösterse de kaskoya göre sınırlı hizmetlerden oluşmaktadır. Genellikle, kasko poliçesinde sunulan hizmetlerin daraltılmış versiyonlarını içeren bu sigorta türü, koşullara göre pek çok farklı imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlardan bazıları şunlardır:

  • Çarpışma sonucu oluşan hasarların giderilmesi (Tek taraflı meydana gelen hasarlar karşılanmaz),
  • Yangın ve hırsızlık sonucu araçta oluşan zararların karşılanması,
  • Mini onarım olarak tabir edilen kısıtlı onarım hizmeti,
  • İkame araç hizmeti,
  • Servis hizmeti (Yalnızca belirli servislerle sınırlandırılabilir).

Tamamlayıcı Trafik Sigortasının Kaskodan Farkı Nedir?

Tamamlayıcı trafik sigortası ile kasko arasında birçok fark bulunmaktadır. En dikkat çekeniyse aralarındaki fiyat farkıdır. Tamamlayıcı ya da diğer bir adıyla genişletilmiş trafik sigortası, hem toplam tutar olarak hem aylık prim olarak çok daha uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Diğer yandan kasko; çarpma, çarpılma, çarpışma ya da doğal afetlerle birlikte 3. kişilerden kaynaklı çoğu zararı karşılamaktadır fakat tamamlayıcı trafik sigortası, bu durumlardan yalnızca bazılarını, kısıtlı şekilde teminat altına almaktadır.

Fiyat ve kapsam dışında bu 2 sigorta çeşidi arasındaki diğer bir fark da yapılış şekilleridir. Tamamlayıcı trafik sigortası, zorunlu trafik sigortasını da kapsayacak şekilde sunulabilirken kasko, trafik sigortasından tamamen bağımsız olarak satın alınabilir. Tüm bu farklar göz önünde bulundurulduğunda eğer aracınız için belirli sigortacılık hizmetlerini uygun fiyat avantajıyla elde etmek istiyorsanız tamamlayıcı trafik sigortasını, daha yüksek fiyatlarla ancak çok daha kapsamlı bir poliçe ile aracınızı tamamen güvence altına almak istiyorsanız da kasko seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun, Bereket Sigorta her zaman size en uygun sigortacılık hizmetini cazip fiyatlarla sunmaktadır.

En çok Okunan Haberler

DUYURU

Bizden Haberler - Bereket Sigorta ve Emeklilik Blog

Korona Virüs'ün yayılımını engellemenin başlıca adımı evde kalmak olması nedeniyle, bizler de üzerimize düşen toplumsal sorumluluğu yerine getirerek evden çalışmaya başlıyoruz.

Devamını Oku