Bireysel Emeklilik Aylık Maaş Hesaplama

Emeklilik20.01.2020 09:08:21

Bireysel Emeklilik Aylık Maaş Hesaplama

Bireylerin hayat standartlarını çalışırken ki gibi sürdürmelerini sağlayan bir sigorta çeşidi olan bireysel emeklilik sigortasıyla ciddi bir birikim sağlamanız mümkündür. İsteğe göre yapılan, ancak yasayla 45 yaşını doldurmamış çalışanlar için işveren tarafından zorunlu olarak yaptırılan bireysel emeklilik sigortasını farklı prim miktarlarıyla yatırabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, aktif çalışma hayatınızda düzenli olarak aldığınız maaştan her ay dilediğiniz miktarı prim olarak yatırarak emekliliğinizi rahat geçirmenizi sağlayan özel bir emeklilik sistemidir. Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES olarak da ifade edilmektedir. Birikim yapan kişiler, emeklilik dönemlerini daha rahat geçirmekte ve gelir elde ettikleri dönemlerde yaşadıkları standartları emekli olduklarında yitirmemektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi zorunlu değildir, kişiler kendi iradeleri ile katılım sağlamaktadır. Katılımcılar gönüllü olarak, bütçelerine uygun olan katkı paylarıyla her ay düzenli bir birikim yapmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişiler, emeklilik dönemlerinde, emekli maaşlarına ek olarak her ay düzenli ek gelire ya da toplu halde tüm birikimlerini alma hakkına sahip olmaktadır. Sisteme katılmak için belirli bir meslek grubu bulunmamakla birlikte, temel şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Öğrenciler, ev hanımları, çiftçiler, avukatlar, doktorlar, memurlar, esnaflar herhangi bir meslek kısıtlaması olmaksızın Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Aylık Maaş Nasıl Hesaplanır?

Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde 10 yıl boyunca kalan ve düzenli katkı payı ödeyen kişiler, 56 yaşını doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanmaktadır. Bireysel emeklilik maaş hesaplama katılımcının ödediği aylık katkı payı miktarına ve emeklilik sistemine başvurduğu gün baz alınarak yapılmaktadır. 10 yıl sonra katılımcıların toplam birikimleri, emeklilik aylığı ve devlet katkısı göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Emeklilik aylıkları, kişiden kişiye değişmektedir; ödediği aylık katkı payı, fon yönetimleri, aldığı devlet katkısı, bağlı olduğu süre gibi etkili kriterler bulunmaktadır.

Bireysel emeklilik hesaplama tablosu üzerinde ödenen katkı payı ve devlet katkısı ana kalemler arasında bulunmaktadır. Örneğin, her ay düzenli olarak 200 liralık katkı yapmanız halinde, sistemde kalmanız müddetçe devlet katkısı olarak eklenen 50 TL ile birlikte her ay 250 TL'lik birikim yapmış olursunuz. Devlet sistemde kalınması halinde her ay katkı payına ek olarak %25 oranda ek katkı sağlamaktadır. Katkı payını, bütçeniz doğrultusunda arttırarak daha fazla birikim sağlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Aylık Maaş Ne Zaman Bağlanır?

Bireysel emekliliğe hak kazanabilmek için sisteme giriş tarihinden itibaren en az 10 sene sistemde kalmak, 56 yaşını tamamlamış olmak ve katkı paylarını düzenli ödemek gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kullanıcılar, ödemelerini 2 farklı şekilde alma hakkına sahiptir. Emekliliğe hak kazanan kişiler, toplu ödeme alma ya da emeklilik maaşı olarak aylık ödeme alma seçeneklerini değerlendirebilir. Emeklilik hakkını hemen kullanmak istemeyen kişiler, birikimlerini uygun fonlarda değerlendirerek daha fazla kazanç elde edebilmektedir. Emekliliğe hak kazanan katılımcıların yatırım getirisi üzerinden %5 oranında vergi kesintisi yapılmaktadır. Gerekli kesintiler yapıldıktan sonra, emekliliğe hak kazanan katılımcıların ana parasına yatırım fonu tutarı ve devlet katkısı eklenerek ödemeleri yapılmaktadır.

 

En çok Okunan Haberler

DUYURU

Yeni Pay Alma Haklarını Kullanmalarına İlişkin Duyuru

Sayın Pay Sahiplerimiz, Sermaye artışına istinaden Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan İhraç Belgesi ve Ortakların Yeni Pay Alma Haklarını Kullanmalarına İlişkin Duyuru M

Devamını Oku